Do narodzin pomysłu o utworzeniu UKS Szóstki przyczyniła się budowa nowego osiedla tzw. Helenek w Śremie i nieodzownie związana z tym budowa nowej placówki oświatowej, która otrzymała właśnie numer 6. W końcu 1995 roku, działania mające na celu utworzenie klubu były już mocno zaawansowane i Komiter Założycielski, złożony z Benedykta Strzelca, Artura Strzelca, Tomasza Jaskulskiego, Karola Szczepaniaka, Romana Hojana, Piotra Mulkowskiego, Marka Basaja, Wojciecha Majchrzaka, Stefana Bartkowiaka, Tomasza Matyjewicza, Jerzego Kostrzewskiego, Eugeniusza Kaczmarka, Kazimierza Stróżyka, Piotra Kończalika, Jacka Dudziaka oraz ludzi interesu, działaczy sportowych jak i dyrektora szkoły wystosowali oficjalne pismo do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W prośbie o wpis do stowarzyszeń członkowie Komitetu Założycielskiego określili też cele, mające priorytetowe znaczenie dla nowopowstałego klubu.

Możemy tam przeczytać, iż jednym z głównych celów jest planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów w oparciu o możliwości obiektowe i sprzętowe szkoły oraz pomoc organizacyjną i materialną rodziców, a także sympatyków klubu. W dalszej części została też zawarta obietnica angażowania wszystkich uczniów do różnorodnych form aktywności ruchowej, uczestniczenia w imprezach na terenie działania samorzadu jak i poza nim, organizowania działalności sportowej ze szczególnym uwzględnieniem funkcji zdrowotnych, a także kształtowania pozytywnych cech charakteru i osobowości poprzez uczestnictwo w realizacji działań sportowych.

Klub został oficjalnie zarejestrowany 30.12.1995 roku numer decyzji 74-95. W statucie określono także barwy klubowe, są nimi biel i zieleń. Ambitne podejście założycieli sprawiło, iż już w 1996 roku zaczęły funkcjonować pierwsze sekcje tegoż klubu: piłki nożnej i unihokeja. Te dwie sekcje funkcjonowały równolegle do 2000 roku, wtedy to też między innymi ze względu na brak kadry szkoleniowej zawieszeniu uległa sekcja unihokeja. Nieco wcześniej tj. 20.02.1999 roku, pojawiła się nowa sekcja, tym razem tenisa ziemnego, kierowana przez Macieja Formaniaka.

We wrześniu 2004 roku z inicjatywy Pani Ilony Chmiel za zgodą Zarządu powstała sekcja piłki siatkowej dziewcząt.

Szybko rozwijające się sekcje, a szczególnie piłkarska odnosiły liczne sukcesy, takie jak: awans do wojewódzkiej ligi trampkarzy starszych rocznika 1986, w sezonie 1999/2000. Powołanie ośmiu zawodników drużyn UKS Szóstki do kadry wojewódzkiej, wychowanie narybku piłkarskiego dla drużyny Warty Śrem, a także zajęcie miejsc medalowych w turniejach międzynarodowych.

Funkcjonowanie „Szóstki” od początku opierało się na składkach członkowskich, wpłatach z tytułu sponsoringu i pomocy ze strony organizacji samorządowych. W 1996 roku został wystosowany wniosek o dofinansowanie do Urzędu Miasta i Gminy w Śremie. Współpraca ta przebiega do dnia dzisiejszego i jest oparta na udzielaniu przez jednostkę samorządu gminnego dotacji celowej.

Fotel prezesa od samego początku zajmował Pan Bendykt Strzelec, zmiana na tym stanowisku nastąpiła dopiero w pierwszych miesiącach 2003 roku, kiedy to prezesem został wieloletni działacz i v-ce prezes do spraw organizacyjnych „Szóstki” Pan Leszek Kozłowski. Od 22 grudnia 2006 roku nowym prezesem klubu został Pan Robert Świerczyński, a jego zastępczą Pan Krzysztof Gapys.
Pierwszy mecze zawodnicy UKS Szóstka Śrem, Orliki (rocznik 1986 i młodsi) rozegrali 13 września 1996 roku o godz. 16:30 na boisku Śremskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Śremie z drużyną TPS Winogrady Poznań wygrywając 3

– 1. Trenerem zespołu był Karol Szczepaniak. Pierwszą bramkę strzelił Jakub Tomczyk.

Trenerzy UKS „Szóstka” Śrem

- piłka nożna