Wywiad z trenerem Seniorów UKS Śrem, Damianem Skrzypczakiem, o dotychczasowych dokonaniach zespołu, planach i nadziejach na zbliżającą się rundę wiosenną.

Jak ocenia Pan dokonania drużyny seniorskiej UKS Śrem w I rundzie po przejęciu funkcji trenera?

Wyniki, jakie osiągnął ten zespół, skłaniają do wystawienia bardzo dobrej oceny. Realizacja zadania wcale nie była łatwa. Zbudowanie drużyny przy dojściu dziewięciu nowych zawodników to zawsze ciężkie wyzwanie, jednak chłopaki stanęli na wysokości zadania i w pełni świadomi, z wielką pasją, podeszli do realizacji celu, jakim jest wygrywanie meczów i awans do A klasy.

Wygranych 11 meczów, przy jednym remisie i tylko jednej porażce pokazuje, że poszliśmy dobrą drogą, a wraz z zawodnikami stworzyliśmy bardzo ciekawy i świetnie rozumiejący się kolektyw. Mieszanka doświadczenia i młodości oraz super atmosfera to obraz naszego zespołu.

Jakie są plany na najbliższe miesiące?

Zespół w formie roztrenowania do 15 grudnia spotykać się będzie trzy razy w tygodniu. W międzyczasie odbędzie się oficjalne podsumowanie rundy jesiennej w jednej ze śremskich restauracji. Od połowy stycznia bierzemy się ostro do pracy, trenując na sali, w terenie i boisku, przeplatając te zajęcia meczami kontrolnymi z zespołami takimi jak: GKS Żerków, Luboński KS, Pogoń Książ, Tur Turew, Las Puszczykowo czy LZS Głuchowo.

Planujemy też 2/3 wzmocnienia i czekamy również na powrót po ciężkich kontuzjach dwóch naszych wychowanków - Pawła Gawareckiego i Mateusza Rochowiaka - którzy przy pełnej pomocy klubu po zabiegach operacyjnych wracają do gry.

Z jakimi nadziejami czekacie na rundę wiosenną?

Celem najważniejszym jest oczywiście awans do A klasy, ale także dalszy postęp i rozwój drużyny. Jednakże cele i plany nie kończą się tylko na tej rundzie. Ambicją moją, jak i całego klubu są dalsze awanse i krok po kroku podnoszenie poziomu piłki seniorskiej w UKS-ie.

Perspektywy są świetne. Pracuję z chłopakami z rocznika Junior Młodszy. Talentu i umiejętności tym zawodnikom nie brakuje i tylko kwestią czasu jest ich napieranie na pierwszy zespół. A to nie koniec… Świetną pracę wykonują trenerzy z chłopakami zarówno w roczniku 2003, jak i 2005. Drużyny te, podobnie jak Juniorzy 2002, bardzo dobrze radzą sobie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Wielkopolsce.

Talentów i jakości w tych grupach jest co niemiara, więc potencjał i moc to bardzo ciekawa perspektywa.

Seniorzy UKS Śrem przystąpili do tego sezonu z dużymi zmianami kadrowymi. Największą z nich było powierzenie prowadzenia drużyny uznanemu w wielkopolskiej piłce trenerowi, Damianowi Skrzypczakowi, który rozpoczął budowanie drużyny według własnego pomysłu. Wszystkie propozycje transferowe zostały zaakceptowane przez Zarząd klubu, a wzmocniony zespół wziął się do pracy od połowy lipca. Cel na ten sezon został postawiony jasno: awans do A klasy. Od pierwszego meczu ligowego było widać, że w porównaniu z zeszłym sezonem zespół nabrał doświadczenia, a dodatkowe wzmocnienia okazały się trafione. Na 13 rozegranych meczów drużyna odniosła aż 11 zwycięstw. To imponujący dorobek. Żal jedynego przegranego meczu z aktualnym liderem z Brzeźna. O wyniku zadecydowała jedna stracona bramka z rzutu karnego, po niefrasobliwym faulu obrony Zielonych. Rewanż na wiosnę tym bardziej będzie ciekawy. Po rundzie jesiennej, Seniorzy mają 5 punktów straty do lidera (13 zwycięstw na 13 meczów) i 6 punktów przewagi nad trzecią drużyną w tabeli. Awansują bezpośrednio dwa pierwsze zespoły, a trzeci zagra w barażach.

Drużyna seniorska jest po dobrej rundzie jesiennej, ale to wiosna będzie decydująca i długa. Tym razem trener Skrzypczak będzie miał więcej czasu na przygotowanie zespołu niż przed rundą jesienną, co wraz z pewnymi już trzema wzmocnieniami napawa optymizmem co do realizacji założonego celu.

Ostatni mecz Seniorów w sobotę, 10 listopada, pokazał wysoką formę zawodników UKS Śrem. Po zeszłotygodniowej wysokiej wygranej 5:1 z Owieczkami, Zieloni zaaplikowali rywalowi kolejne osiem goli. Już w 8 minucie Maciej Bąkowski otworzył wynik meczu. Chwilę później ten sam zawodnik strzelił kolejnego gola. Trzecią bramkę w 31 minucie, strzałem głową, zdobył Dawid Biernat. Po niezliczonych okazjach drużyny seniorskiej czwartą bramkę, a swoją pierwsza w meczu, zdobył Norbert Konieczny. Druga połowa zaczęła się podobnie. Norbert Konieczny zdobył piątego gola. Końcowe fragmenty spotkania to popis umiejętności strzeleckich Łukasza Jakubca, który w przeciągu 18 minut zdobył klasycznego hat tricka. Mecz zakończył się najwyższym zwycięstwem drużyny seniorskiej w tej rundzie - 8:0.

Bardzo udaną rundę jesienną Zieloni zakończyli z 34 punktami i drugim miejscem w ligowej tabeli z sześciopunktową przewagą nad trzecią drużyną. Do A klasy awansują dwa najlepsze zespoły, a trzecia drużyna rozegra mecze barażowe o awans. Teraz przed Seniorami ciężka praca w okresie zimowym oraz kilka potwierdzonych już wzmocnień. Wszystko po to, by krok po kroku realizować długoterminowy cel.

UKS Śrem – Wełnianka Kiszkowo 8:0

Bramki: M. Bąkowski x2, D. Biernat, N. Konieczny x2, Ł. Jakubiec x3

Skład: T. Nowaczyk, D. Kościuszko, D. Biernat, M. Mikołajczak, R. Sznura, N. Konieczny, B. Frankiewicz, P. Turkowiak, M. Bąkowski, M. Nawrot, Ł. Wolniak, K. Kistowski, M. Szymański, M. Tomczak, K. Michalski, Ł. Jakubiec

14. Jadwiżański KS Poznań 0 11:76

Ważne wyjazdowe zwycięstwo na drodze do A klasy odnieśli Seniorzy UKS Śrem, pokonując dotychczasowego vicelidera. Poprzedni mecz, bezbramkowo zremisowany po dużej przewadze, rozsierdził Zielonych, którzy chcieli pokazać swoją wartość na tle najlepiej do tej pory, piłkarsko prezentującej się drużyny w naszej lidze - WKS Owieczki. Na boisku okazało się, że drużyny dzieli różnica klas... na korzyść UKS Śrem.

W ostatnią niedzielę, 4 listopada, Seniorzy rozegrali świetny mecz na boisku dotychczasowego vicelidera i w pełni zasłużenie wysoko pokonali gospodarzy. Od samego początku zespół konsekwentnie realizował założenia przedmeczowe. Odpowiedzialna gra w obronie, agresywne podejście drugiej linii do przeciwników i kombinacyjna gra w linii ataku były bardzo mocnymi stronami gry Zielonych. Pierwsza połowa, pomimo wielu okazji z jednej i drugiej strony, zakończyła się bezbramkowym remisem. Po precyzyjnym zagraniu Macieja Bąkowskiego do Dominika Kościuszki w drugiej części spotkania, Seniorzy zdobyli pierwszą bramkę. Od tego momentu można było zauważyć coraz większą przewagę Zielonych, czego skutkiem była składna akcja całego zespołu i gol Norberta Koniecznego. Pięć minut później - druga bramka Koniecznego. W 82 minucie rzut karny za zagranie ręką zawodnika gospodarzy wykorzystał Dawid Biernat, a następnie indywidualna akcja Konrada Kistowskiego podwyższyła wynik na 5:0. WKS Owieczki stać było tylko na honorową bramkę po rzucie wolnym. Po najlepszym meczu w tej rundzie Seniorzy UKS Śrem zdobyli jakże ważne trzy punkty i to oni zasiedli w fotelu vicelidera!

WKS Owieczki – UKS Śrem 1:5

Bramki: D. Kościuszko, N. Konieczny x2, D. Biernat, K. Kistowski

Skład: T. Nowaczyk, D. Kościuszko, D. Biernat, M. Mikołajczak, R. Sznura, N. Konieczny, B. Frankiewicz, P. Turkowiak, M. Bąkowski, M. Nawrot, Ł. Wolniak, K. Kistowski, M. Szymański, Ł. Jakubiec

Po serii zwycięstw, niedzielny (28 października) mecz Seniorów zakończył się stratą dwóch punktów. Bezbramkowy remis i groźna kontuzja Huberta Szymańskiego to dorobek ostatniego spotkania. Drużyna gości na śremskim boisku nastawiła się na zmasowaną obronę i konsekwentnie realizowała to założenie. Seniorzy do 30 metra posiadali olbrzymią przewagę, lecz czym bliżej bramki, tym coraz większe problemy z wykończeniem akcji. Szczególnie druga połowa przyniosła wiele zmarnowanych sytuacji. Najlepszą okazję do strzelenia gola miał Rafał Sznura, lecz jego strzał wylądował na poprzeczce. Niestety, ambitna gra Zielonych i wielka determinacja do zdobycia bramki nie przyniosły skutków i zespół musiał podzielić się punktami z drużyną GKS Gułtowy.

UKS Śrem – GKS Gułtowy 0:0

Skład: T. Nowaczyk, D. Kościuszko, D. Biernat, H. Szymański, M. Tomczak, M. Mikołajczak, R. Sznura, N. Konieczny, B. Frankiewicz, Ł. Jakubiec, Ł. Wolniak, K. Kistowski, M. Bąkowski, M. Szymański, M. Ostrowski

Ciężki, i na całe szczęście zwycięski mecz, mają za sobą Seniorzy UKS Śrem. W sobotę, 20 października, przyszło im rozgrywać spotkanie na tragicznym boisku i z brutalnie grającym przeciwnikiem. W zaistniałych warunkach trudno było o konstruowanie finezyjnej gry; królowała agresja i przepychanki. W takim obrazie spotkania to Zieloni zdobyli pierwsza bramkę. Na nieszczęście drużyny seniorskiej, dwadzieścia minut później był już remis. Po przerwie, w 51 minucie, Mateusz Mikołajczak z rzutu wolnego wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W tej połowie Seniorzy nie dali się zdominować fizyczności gospodarzy, co przyniosło skutek w postaci stwarzanych sytuacji i kolejnych dwóch bramek. Po bardzo dobrze rozegranej kontrze Maciej Bąkowski strzelił gola na 3:1. Trzy minuty później idealną wrzutkę Rafała Sznury w pole karne wykorzystał Łukasz Jakubiec i pięknym strzałem pod poprzeczkę ustalił wynik meczu na 4:1. Kolejny raz cieszą trzy punkty, tym bardziej po tak ciężkiej rozgrywce. Tak trzymać!

Fara Pelikan Żydowo – UKS Śrem 1:4

Bramki: D. Kościuszko, M. Mikołajczak, M. Bąkowski, Ł. Jakubiec

Skład: T. Nowaczyk, D. Kościuszko, M. Nawrot, D. Biernat, H. Szymański, M. Tomczak, M. Mikołajczak, R. Sznura, N. Konieczny, B. Frankiewicz, P. Turkowiak, Ł. Jakubiec, K. Kistowski, M. Bąkowski, M. Szymański, K. Michalak

Seniorzy UKS Śrem urządzili sobie festiwal strzelecki na poznańskiej Cytadeli, gdzie zmierzyli się z drużyną KS Strzeszyn. Już w 20 minucie pierwszą bramkę po zagraniu Frankowskiego w pole karne strzelił Konieczny, a już jedenaście minut później piękna akcja Szymański – Mikołajczak – Konieczny została zamknięta przez Tomczaka strzałem na 2:0. Mimo licznych okazji, wynik w pierwszej połowie nie uległ zmianie. Receptą na skomasowaną obronę gospodarzy okazała się gra Zielonych skrzydłami. Trzecią bramkę zdobył Kościuszko. Kolejną składną akcję zespołu seniorskiego wykończył Bąkowski i... wynik 4:0. Chwilę później na indywidualną akcję zdecydował się Kościuszko i zdobył swoją drugą bramkę, a piątą w meczu. W samej końcówce zdobyli jeszcze dwie bramki autorstwa Jakubca i Turkowiaka. Mecz zakończył się bardzo wysokim zwycięstwem 7:0. Cieszy dobra i skuteczna gra zespołu UKS Śrem, co dobrze prognozuje na końcówkę sezonu.

KS Strzeszyn - UKS Śrem 0:7

Bramki: N. Konieczny, M. Tomczak, D. Kościuszko x2, M. Bąkowski, Ł. Jakubiec, P. Turkowiak

Skład: P. Kołacki, D. Kościuszko, M. Nawrot, D. Biernat, H. Szymański, M. Tomczak, M. Mikołajczak, K. Michalski, N. Konieczny, B. Frankiewicz, P. Turkowiak, Ł. Jakubiec, K. Kistowski, M. Bąkowski, R. Sznura, M. Ostrowski, D. Świadek

W niedzielne popołudnie, 7 października, Seniorzy gościli sąsiada z tabeli, zespół KS Uchorowo. Gdyby rywal wygrał, minąłby zespół Zielonych w tabeli. To pokazywało, jak ważne spotkanie było przed Śremianami. Już od pierwszych minut rozgrywki drużyna seniorska wzięła się ostro do pracy i szybko objęła prowadzenie. Po faulu na Dominiku Kościuszce, sędzia podyktował rzut karny, a pewnym egzekutorem był Mateusz Mikołajczak. Niestety, w dalszej części meczu powielił się grzech Zielonych, czyli nieskuteczność. Zamiast podwyższyć wynik, zadowolili się skromnym 1:0. Po przerwie w ich grę wdarła się nerwowość. Z tego skorzystali więc goście. W 72 minucie w zamieszaniu podbramkowym zespół KS Uchorowo doprowadził do wyrównania. Na całe szczęście już chwilę później po rzucie rożnym wykonywanym przez Dominika Kościuszkę, piękną bramkę zdobył Piotr Turkowiak. Następnie Łukasz Jakubiec strzelił trzeciego gola, jednak... sędzina dopatrzyła się spalonego i wynik nie uległ zmianie. Trzy punkty zostały w Śremie.

UKS Śrem – KS Uchorowo 2:1

Bramki: M. Mikołajczak, P. Turkowiak

Skład: T. Nowaczyk, D. Kościuszko, M. Nawrot, D. Biernat, H. Szymański, M. Tomczak, M. Mikołajczak, Ł. Wolniak, M. Bąkowski, B. Frankiewicz, P. Turkowiak, Ł. Jakubiec, M. Szymański, K. Kistowski, N. Konieczny, M. Jakuszek

Początek meczu rozgrywanego w Żydowie rozpoczął się fatalnie dla Zielonych. Już w 3 minucie stracili bramkę. Na szczęście chwilę później pięknym lobem popisał się Norbert Konieczny i doprowadził do remisu. Na kolejną bramkę przyszło Seniorom czekać prawie do końca pierwszej połowy. Indywidualną akcją skrzydłem zabłysnął Dawid Biernat, zagrywając piłkę w pole karne. Po raz drugi Norbert Konieczny pokonał bramkarza gospodarzy. Większą część drugiej połowy drużynie seniorskiej przyszło grać w dziesiątkę - po dwóch żółtych kartkach, z boiska zszedł Marcin Tomczak. Ta sytuacja podziałała mobilizująco na zespół i w 81 minucie wprowadzony na boisko Błażej Frankiewicz podwyższył wynik na 3:1. A następnie… trzecią bramką popisał się Norbert Konieczny. Po pełnym emocji meczu, z ciężkiego terenu Seniorzy UKS Śrem przywieźli trzy bardzo cenne punkty.

Lider Szczytniki Czerniejewskie – UKS Śrem 1:4

Skład: T. Nowaczyk, D. Kościuszko, M. Nawrot, D. Biernat, H. Szymański, M. Tomczak, M. Szymański, N. Konieczny, K. Kistowski, M. Mikołajczak, Ł. Wolniak, Ł. Jakubiec, K. Michalak, B. Frankiewicz, M. Jakuszek

W roli gospodarza Seniorzy podejmowali drużynę z Kicina. Od pierwszych minut przejęli inicjatywę, a przeciwnicy schowani za podwójną gardą ograniczali się do wyprowadzania nielicznych kontr. Niestety, Zieloni nie potrafili rozbić zmasowanej obrony gości i dopiero w 36 minucie meczu Rafał Sznura strzałem z 30 metrów pokonał bramkarza rywali. Do przerwy skromnie prowadzili 1:0. Niestety, w drugiej połowie, zamiast podwyższyć wynik, Seniorzy trafili na kontrę przeciwników. Faul w polu karnym Huberta Szymańskiego w 51 minucie, rzut karny i… niespodziewany remis. Ciekawostką jest, że w tej rundzie drużyna seniorska na koncie straconych goli ma 5 bramek, z czego 4 po rzutach karnych. Ten gol pobudził zespół do skuteczniejszej gry i w 68 minucie Norbert Konieczny wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Dwie minuty później, pięknym strzałem z rzutu wolnego Łukasz Jakubiec podwyższył wynik na 3:1. W końcówce meczu Dominik Kościuszko i Konrad Kistowski strzelili kolejne dwie bramki. Tak trzymać!

UKS Śrem - LKS Kicin 5:1

Bramki: R. Sznura, N. Konieczny, Ł. Jakubiec, D. Kościuszko, K. Kistowski

Skład: T. Nowaczyk, D. Kościuszko, M. Nawrot, D. Biernat, H. Szymański, M. Tomczak, M. Szymański, R. Sznura, P. Turkowiak, B. Frankiewicz, N. Konieczny, K. Kistowski, Ł. Jakubiec, K. Michalak, M. Ostrowski, G. Frankowski