Kolejne trzy punkty do ligowej tabeli dopisali Seniorzy UKS Śrem. Po bardzo dobrej pierwszej połowie i trochę słabszej drugiej, pokonali zespół Odlewu Poznań 5:2. Wynik spotkania otworzył Dawid Biernat, który po faulu na Mateuszu Szymańskim wykorzystał rzut karny. W 27 minucie rzut rożny wykonał Dawid Biernat i z bliskiej odległości Mateusz Szymański pokonał bramkarza Odlewu. Dwie minuty później było już 3:0 po bramce Marcina Kolańskiego. Przebojową akcją popisał się też Maciej Nawrot - piłka trafiła do Norberta Koniecznego, który zdobył bramkę. W drugiej części spotkania, po błędzie linii obrony, goście strzelili gola. W 58 minucie Zieloni podwyższyli na 5:1, a strzelcem był Maciej Bąkowski. Ostatnią bramkę w niedzielnym meczu zdobyli goście, którzy ustalili końcowy wynik meczu na 5:2. Po pierwszych trzech rozgrywkach Seniorzy mają komplet dziewięciu punków.

UKS Śrem - Odlew Poznań 5:2

Bramki: D. Biernat, M. Szymański, M. Kolański, N. Konieczny, M. Bąkowski

Skład: T. Nowaczyk, M. Kolański, M. Szymański, N. Nawrot, B. Frankiewicz, D. Biernat, M. Bąkowski, K. Ratajczak, R. Sznura, N. Konieczny, J. Strzelec, M. Rochowiak, M. Itkowiak, P. Gawarecki, H. Szymański, P. Buliński, K. Kistowski

Bardzo trudny mecz mają za sobą Seniorzy UKS Śrem – spotkanie pełne nerwów i dramaturgii. Niestety, tę sytuację Zieloni zafundowali sobie sami. Zamiast wykorzystać sytuacje bramkowe w pierwszej połowie i wysoko prowadzić, stworzyli festiwal niewykorzystanych sytuacji. Na drugą połowę śremianie wyszli jeszcze bardziej zdeterminowani w dążeniu do zdobycia trzech punktów i w 65 minucie, po dokładnej wrzutce w pole karne Jakuba Strzelca, Norbert Konieczny strzałem głową otworzył wynik spotkania. Niestety, po dośrodkowaniu rzutu wolnego i strzale napastnika Orłów, gospodarze zdobyli gola. Utrata bramki nie spowodowała utraty wiary w zwycięstwo - w 78 minucie Maciej Bąkowski ponownie wyprowadził drużynę na prowadzenie. Euforia nie trwa długo. Pięć minut później po kolejnym stałym fragmencie gry, stracili bramkę. Cenne punkty i jakże ważne zwycięstwo uratowali tuż przed końcem meczu, po faulu na Norbercie Koniecznym, z rzutu karnego. Bramkę na 3:2 zdobył kapitan zespołu, Dawid Biernat.

Orły Plewiska - UKS Śrem 2:3

Skład: T. Nowaczyk, H. Szymański, M. Szymański, N. Nawrot, B. Frankiewicz, D. Biernat, M. Bąkowski, P. Gawarecki, K. Kistowski, N. Konieczny, J. Strzelec, M. Rochowiak, K. Ratajczak, P. Buliński, P. Kołacki

Pokaz siły i umiejętność zdobywania bramek zaprezentowali w niedzielne popołudnie, 17 marca, Seniorzy UKS Śrem. Wynik bardzo wysoki, ale sytuacji na zdobycie bramek było przynajmniej dwa razy więcej. Od pierwszej do ostatniej minuty zespołem dominującym na boisku byli Zieloni i każda akcja pachniała golem. Już w 8 minucie, po akcji skrzydłem Marcina Kolańskiego, bramkę na 1:0 strzelił Norbert Konieczny. W 20 minucie śremianie podwyższyli wynik dzięki bramce Dawida Biernata. Przed przerwą swoją drugą bramkę strzelił Konieczny. W drugiej połowie padają jeszcze cztery gole - w ciągu czterech minut dwukrotnie bramkę zdobył Jakub Strzelec, w 70 minucie swojego trzeciego gola strzelił Konieczny, a ostatnie słowo należało do Macieja Bąkowskiego ustalającego wynik na 7:0 dla gospodarzy. Liczba zdobytych bramek, wysoki wynik i zero straconych goli to na pewno bardzo dobry prognostyk przed ligową rywalizacją, ale do poprawienia pozostaje skuteczność, nad którą trzeba popracować na treningach.

UKS Śrem – Las Puszczykowo 7:0

Bramki: N. Konieczny x3, D. Biernat, J. Strzelec x2, M. Bąkowski

Skład: P. Kołacki, D. Biernat, R. Sznura, K. Ratajczak, K. Kistowski, M. Bąkowski, M. Nawrot, N. Konieczny, B. Frankiewicz, J. Strzelec, M. Kolański, M. Nowaczyk, M. Rochowiak, P. Gawarecki, M. Szymański, H. Szymański, P. Buliński, M. Idziak

Choć do składu drużyny seniorskiej Dawid Biernat dołączył dość niedawno, dał się zauważyć jako wyróżniający się piłkarz i godny naśladowania przeciwnik. Czy poprowadzi swój zespół do awansu?

Jak myślisz, co spowodowało, że zostałeś kapitanem? Uważasz, że nadajesz się na takiego przywódcę?

Sądzę, że przede wszystkim moje zaangażowanie na meczach i treningach, bardzo dobra relacja z chłopakami i trenerem, ale również umiejętności. Nie chodzi tylko o grę na boisku, ale także o pomoc jeśli chodzi o organizację w zespole. Uważam, że się nadaję, ale czy rzeczywiście tak jest - czas pokaże.

Funkcja kapitana to ogromne wyróżnienie, ale również odpowiedzialność.

Byłem mocno zaskoczony, że praktycznie jednogłośnie zostałem wybrany na kapitana drużyny. Pierwszy raz w mojej przygodzie z piłką będę pełnił taką funkcję. Bardzo się cieszę i zrobię wszystko, żeby nie zawieść chłopaków.

Jesteś dość „świeżym” zawodnikiem w drużynie UKS-u Śrem, grasz w barwach zielonych stosunkowo krótko. Jak ocenisz swój postęp, relacje z trenerem, zawodnikami?

Z każdym treningiem i meczem czuję się coraz lepszy, nabywam nowe umiejętności. Z zawodnikami mam już bardzo dobry kontakt, tak jak z trenerem, którego znam nieco dłużej.

Czy masz jakieś szczególne pomysły na dobre wykorzystanie swojej nowej roli?

Chciałbym być kapitanem, który zawsze będzie wspierał zawodników zarówno na boisku, jak i poza nim. Zamierzam w razie potrzeby gasić i wyjaśniać wszelkie spory w drużynie.

Trzymamy kciuki!

W znacznie lepszym stylu zaprezentowali się Seniorzy UKS Śrem w kolejnym meczu sparingowym w porównaniu z wcześniejszym, słabym występem przeciwko Pogoni Książ. Złożyła się na to prawie pełna frekwencja zawodników obecnych na meczu, a także praca wykonana w tygodniu przez trenera Skrzypczaka nad przygotowaniem i podejściem drużyny do meczu. Efekt to znaczna poprawa mobilizacji zawodników oraz większe zaangażowanie w grę. Jakość gry pozostawia pewne elementy do poprawy, ale Seniorzy mają jeszcze trzy tygodnie na pracę i doszlifowanie detali. Drużynę w kolejnych spotkaniach poprowadzi nowo wybrany kapitan Dawid Biernat, którego postawa na boisku może być przykładem do naśladowania dla pozostałych zawodników w zespole.

UKS Śrem – TUR Turew 2:0

Bramki: N. Konieczny, D. Biernat

W sobotnie popołudnie, 9 marca, Seniorzy gościli czołowy zespół leszczyńskiej A klasy - TUR Turew. Był to bardzo pożyteczny sprawdzian. Goście to drużyna, która zaprezentowała twardą, męską grę. Zadaniem Zielonych w tym meczu było nie stracić bramki i atakiem pozycyjnym stwarzać sytuacje bramkowe. W pierwszej połowie najlepszą okazję do strzelenia gola zmarnował Norbert Konieczny, który w 26 minucie nie wykorzystał rzutu karnego. Na przerwę zeszli więc z bezbramkowym remisem. Druga część spotkania to w dalszym ciągu męska gra i zdecydowanie więcej sytuacji podbramkowych ze strony śremian. W 68 minucie, za niewykorzystany rzut karny zrehabilitował się Konieczny i bardzo ładnym lobem pokonał bramkarza Tura. Kolejną akcję i okazję na podwyższenie wyniku zmarnował Maciej Bąkowski trafiając w poprzeczkę, a ozdobą meczu była w 84 minucie bramka z rzutu wolnego Dawida Biernata, który strzałem w samo okienko zdobył bramkę na 2:0.

Skład: P. Kołacki, D. Biernat, H. Szymański, K. Ratajczak, K. Kistowski, M. Bąkowski, M. Nawrot, N. Konieczny, B. Frankiewicz, R. Sznura, M. Kolański, M. Nowaczyk, M. Rochowiak, P. Gawarecki, P. Buliński, Ł. Jakubiec

Kolejnym przeciwnikiem Seniorów UKS Śrem był zespół grający w A klasie - Pogoń Książ. Niestety, był to słabszy występ Zielonych. Na boisku dominowała walka i rwane akcje z jednej i drugiej strony. W defensywie drużyny widoczny był brak lidera tej formacji, Macieja Nawrota. W 23 minucie w zamieszaniu podbramkowym śremianie stracili bramkę. W 37 minucie wyrównali, a rzut karny wykonał Dawid Biernat. Bramkarz obronił strzał, jednak przy dobitce był bezradny. Na przerwę Seniorzy zeszli z remisem 1:1. W drugiej połowie obraz gry nie zmienił się, jednak to Zieloni mogli wyjść na prowadzenie. Strzał Macieja Bąkowskiego wylądował na poprzeczce. Po nieporozumieniu w linii obronnej Seniorzy dali prezent gościom, czego konsekwencją był rzut karny wykorzystany przez Pogoń. Seniorzy UKS Śrem ulegli przeciwnikowi 1:2.

UKS Śrem – Pogoń Książ 1:2

Bramka: D. Biernat

Skład: T. Nowaczyk, D. Biernat, H. Szymański, K. Ratajczak, M. Szymański, K. Michalak, J. Strzelec, M. Bąkowski , M. Nawrot, N. Konieczny, B. Frankiewicz, M. Rochowiak, P. Gawarecki, P. Kołacki, Ł. Jakubiec

Drużyna Seniorów UKS Śrem rośnie w siłę. Wspierana Juniorami 2002 wygrywa kolejne sparingi, a w ostatnim czasie do jej składu dołączyła dwójka nowych zawodników – Jakub Strzelec i Marcin Kolański.

Co skłoniło Was do zasilenia składu drużyny seniorskiej i stania się częścią klubu UKS Śrem?

Marcin: Po części trener, z którym miałem okazję już wcześniej współpracować w innych klubach i to za jego namową stwierdziłem, że warto jeszcze trochę pograć. A poza tym - bez sportu chyba nie potrafię żyć.

Kuba: Miałem oferty z wielu drużyn z bliższych i dalszych miejscowości od Śremu. Wybrałem UKS Śrem, ponieważ czułem, że będę mile widziany przez całą społeczność klubu, a także bardzo ważne było oddanie do użytku nowego boiska treningowego z sztuczną nawierzchnią na terenie Śremu. Z chęcią też dołączyłem do klubu UKS Śrem, ponieważ moja najbliższa rodzina – dziadek Benedykt wraz z moim tatą Arturem - są współzałożycielami klubu UKS „Szóstka” Śrem i dali początek nowemu klubowi sportowemu w Naszym mieście, którego barwy mogę na chwilę obecną reprezentować.

Jakie aspiracje ma zespół trenera Skrzypczaka?

Kuba: Zdecydowanie najbliższym celem jest awans do A klasy. Czekają Nas trudne pojedynki i tylko poprzez zaangażowanie i koncentrację nad każdym najbliższym meczem możemy ten cel osiągnąć tak, by w czerwcu móc hucznie świętować.

Marcin: To chyba oczywiste - awans ligę wyżej!

Jak przyjęli Was pozostali zawodnicy?

Marcin: Z niektórymi chłopakami grywałem już wcześniej, z niektórymi znam się z widzenia, więc nie było problemów, żeby się zaaklimatyzować.

Kuba: Jestem przekonany, że gdy w drużynie jest wzajemne wsparcie, pomoc i zrozumienie w relacjach międzyludzkich to gra o wiele lepiej się układa. Rozegrałem w drużynie przez 3 tygodnie 4 mecze sparingowe i bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to, że po meczu potrafimy sobie powiedzieć złe, ale i dobre rzeczy, zagrania i zachowania i na gorąco je sobie przekazać i wytłumaczyć. Cieszę się, że zostałem dobrze przyjęty przez drużynę zarówno na boisku, gdy zespół szuka gry ze mną i coraz bardziej się zgrywamy, jak i poza boiskiem.

Marcin Kolasiński

MARCIN KOLAŃSKI

Kuba Strzelec

KUBA STRZELEC

Pięciu zawodników więcej liczy drużyna Seniorów w porównaniu ze składem rundy jesiennej. Po powrotach kontuzjowanych wychowanków, Pawła Gawareckiego i Mateusza Rochowiaka, którzy z meczu na mecz robią postępy, coraz bardziej w składzie zaznaczają się zawodnicy wytransferowani w okienku zimowym: Jakub Strzelec i Marcin Kolański. Nowi członkowie drużyny świetnie wkomponowali się w jej skład, wnosząc nową jakość - zwłaszcza do gry ofensywnej. Szeregi obrony wzmocnił zaś Konrad Ratajczak, który będzie jej poważnym wzmocnieniem. Kadrę Seniorów UKS Śrem tworzy 22 zawodników, nie licząc aspirujących do odgrywania ważnej roli w seniorskiej piłce zawodników Juniorów grających na co dzień w ligach wojewódzkich. Wszyscy czekamy na wyleczenie kontuzji Mateusza Mikołajczaka i Dominika Kościuszki. Tak szeroka kadra pozwala na optymizm na długą, wiosenną rundę.

UKS Śrem - Luboński KS 5:3

Bramki: J. Strzelec x2, D. Biernat, M. Rochowiak, P. Buliński

Kolejny mecz mają za sobą Seniorzy. Ponownie zmierzyli się z silniejszym rywalem, grającym w A klasie - Lubońskim KS. Ku zaskoczeniu gości, już od początku spotkania Zieloni wzięli się ostro do pracy i już w drugiej minucie Jakub Strzelec zdobył pierwszą bramkę. Chwilę później Seniorzy strzelili gola na 2:0, lecz sędzia pokazał spalonego. Kolejne dwie wyśmienite okazje zmarnował Konrad Kistowski i zamiast wysokiego prowadzenia w 25 minucie, jedna z kontr zakończyła się utratą bramki. Dwie minuty później Norbert Konieczny trafił w słupek i na domiar złego w 34 minucie Seniorzy stracili drugą bramkę. Końcówka jednak tej bardzo dobrej i emocjonującej połowy należy do nich - po rzucie karnym Dawid Biernat doprowadził do remisu, a następnie Mateusz Rochowiak ustalił wynik pierwszej połowy na 3:2. Druga część spotkania to w dalszym ciągu bardzo dobre widowisko i wiele sytuacji podbramkowych. Historia z pierwszej połowy powtórzyła się - zamiast podwyższenia wyniku, w 60 minucie Kistowski trafił w słupek, a później Luboński doprowadził do remisu. To nie koniec emocji. Następnie drużyna seniorska znów wyszła na prowadzenie. Debiutanckiego gola w barwach UKS-u Śrem, po pięknym dośrodkowaniu Koniecznego, strzelił Piotr Buliński. W 85 minucie kropkę nad i postawił Jakub Strzelec, ustalając wynik na 5:3.

Skład: T. Nowaczyk, M. Nawrot, D. Biernat, H. Szymański, M. Szymański, J. Strzelec, B. Frankiewicz, M. Kolański, N. Konieczny, K. Kistowski, M. Rochowiak, Ł. Jakubiec, P. Gawarecki, P. Buliński, P. Kołacki

W minioną sobotę, 16 lutego, Seniorzy świetnie zaprezentowali się w drugim meczu sparingowym w okresie przygotowawczym. Tym razem zmierzyli się z rywalem grającym o dwie klasy rozgrywkowe wyżej. Ku zdumieniu przyjezdnych i bardzo miłym zaskoczeniu kibiców Zielonych, różnicy tej nie było kompletnie widać. Składne akcje, dynamika i bardzo mądra gra zespołu trenera Skrzypczaka przełożyła się na obraz meczu, którego stroną dominującą byli Śremianie. Już w 3 minucie Norbert Konieczny stanął oko w oko z bramkarzem gości, który wygrał pojedynek. W 20 minucie Krzysztof Michalak trafił w poprzeczkę. Zespół z Żerkowa próbował stwarzać sytuację, ale bardzo skuteczna i odpowiedzialna gra Seniorów w linii obrony nie dopuszczała do niebezpiecznych sytuacji pod bramką gospodarzy. Kolejne akcje, m. in. Jakuba Strzelca i Norberta Koniecznego nie przyniosły bramki. Do przerwy 0:0. W drugiej połowie, do bardzo dobrej gry dołączyła skuteczność. W 50 minucie Konieczny otworzył wynik spotkania, a chwilę później kolejną składną akcję Zielonych zakończył trafnym strzałem Jakub Strzelec. Następnie dynamiczna akcja lewą stroną Mateusza Szymańskiego, wrzutka w pole karne i zamykający akcję Paweł Gawarecki podwyższył wynik na 3:0. W samej końcówce, w 88 minucie, wynik ustalił Konrad Kistowski. Goście próbowali zdobyć honorowa bramkę, jednak w najbardziej dogodnej sytuacji piękną paradą popisał się Tomek Nowaczyk. Kolejny raz bardzo dobrze zaprezentowali się Juniorzy Starsi UKS Śrem - tym razem Maciej Skrzypczak i Bruno Gapys, którzy udowodnili, że o przyszłość naszej piłki seniorskiej możemy być spokojni.

UKS Śrem – GKS Żerków 4:0

Bramki: N. Konieczny, J. Strzelec, P. Gawarecki, K. Kistowski

Skład: T. Nowaczyk, D. Biernat, H. Szymański, K. Ratajczak, P. Buliński, K. Michalak, J. Strzelec, M. Bąkowski, M. Nawrot, N. Konieczny, B. Frankiewicz, K. Kistowski, M. Szymański, M. Rochowiak, P. Gawarecki, B. Gapys, M. Skrzypczak

Pierwszym przeciwnikiem Seniorów w okresie przygotowawczym do rundy wiosennej był czołowy zespół z kaliskiej A klasy, Czarni Dobrzyca. Mecz od pierwszych minut toczył się w szybkim tempie. Był zacięty i ciekawy. Pierwszą bramkę, po rzucie rożnym, zdobyli goście. Kolejne minuty to ataki z jednej i drugiej strony. Jednak to bardziej doświadczony zespół z Dobrzycy po błędzie linii obrony podwyższył wynik na 0:2. Z biegiem czasu Zieloni przejęli inicjatywę i przed przerwą, po pięknym strzale z rzutu rożnego Dawida Biernata, zdobyli bramkę kontaktową. Druga połowa to dążenie jednego i drugiego zespołu do strzelenia gola. Najlepszą okazję do wyrównania miał Norbert Konieczny i Maciej Bąkowski. Niestety, bramkarz wyszedł ze stworzonych sytuacji obronną ręką. Mecz zakończył się porażką drużyny seniorskiej, jednak na tle wyżej notowanego przeciwnika, Śremianie pokazali się z dobrej strony. Martwić może kontuzja Łukasza Jakubca, ale dużo radości dali Juniorzy debiutujący w zespole Seniorów: Mikołaj Kufliński i Mateusz Hoch. Najmłodsi piłkarze w drużynie pokazali drzemiący w nich potencjał.

UKS Śrem – Czarni Dobrzyca 1:2

Skład: P. Kołack, K. Kistowski, D. Biernat, M. Szymański, R. Sznura, K. Ratajczak, M. Nawrot, P. Buliński, M. Bąkowski, B. Frankiewicz, N. Konieczny, T. Nowaczyk, M. Kufliński, Ł. Jakubiec, J. Strzelec, M. Hoch, P. Klausa