Sobotnie (5 października) spotkanie Juniorów Starszych w lidze wojewódzkiej z Polonią Środa Wlkp. zakończyło się remisem 3:3. Mecz na własnym boisku na pewno nie należał do łatwych, lecz dostarczył kibicom niemałych wrażeń. Już w pierwszej połowie zawodnicy trenera Piotra Tomaszczaka przeważali na boisku i zdobyli dwie bramki – w 37 minucie gola strzelił Norbert Grygier, a sześć minut później w jego ślady poszedł Bartosz Jurga. Na przerwę śremianie zeszli, wygrywając 2:1. W drugiej połowie Juniorzy zwiększyli swój dorobek o jedną bramkę – w 84 minucie gola strzelił Jakub Majda. Było gorąco, bo goście dogonili Juniorów i ustanowili wynik spotkania na 3:3. Remis cieszy, ale trzy punkty były blisko.

UKS Śrem – Polonia Środa Wlkp. 3:3

Skład: Springer, Jurga, Kosowski, Wojciechowski, Hoch, Grygier, Majda, Piorunowski, Gapys, Rochowiak, Mańczak, Kołacki, Kozak, Michalak, Filipiak

Od porażki zaczęli swoje zmagania w zreorganizowanych rozgrywkach WZPN Juniorzy UKS Śrem. Drużyna rocznika 2002 została rzucona na szerokie wody w roczniku starszym, zgodnie z nowym regulaminem rozgrywek. Na pewno przewaga fizyczna nie będzie atutem Zielonych, a przyzwyczajenie się do gry ze starszymi zawodnikami zajmie trochę czasu. Również wymuszona zmiana trenera tuż przed rozgrywkami na pewno nie pomogła w przygotowaniu się do pierwszego meczu. Funkcję trenera przejął Piotr Tomaszczak trenujący w UKS-ie już kilka lat wcześniej, a Juniorów 2002 prowadził z powodzeniem m. in. wygrywając z nimi turniej w Barcelonie.

Pierwszym przeciwnikiem zespołu był Górnik Konin. I choć początek meczu wydawał się być wymarzony (bramka Szymona Kędziory w 3 minucie), to dalsza część pierwszej połowy spotkania była w wykonaniu śremian fatalna i zakończyła się utratą pięciu bramek. Po przerwie rzucili się do odrabiania strat i po bramkach Kuby Majdy oraz Adama Wojciechowskiego zmniejszyli rozmiar porażki, jednak mimo to ostateczny wynik meczu był korzystny dla przeciwnika. Dużo pracy przed Juniorami, by stawić czoła trudnemu sezonowi.

Ostatnie przetarcie przed zbliżającym się sezonem zaliczyli Juniorzy Starsi UKS Śrem. Ich rywalem był zespół Obry Kościan, z którym przyjdzie się im mierzyć w rozgrywkach ligi wojewódzkiej. Zespół ze względu na zmianę kategorii rozgrywek jest aktualnie w przebudowie, gdyż drużyna zagra w rozgrywkach połączonych roczników 2001 i 2002. W zeszłym roku zespół Juniorów zajął piąte miejsce w rozgrywkach ligi wojewódzkiej rocznika 2002, a w tym zasilony pięcioma piłkarzami rocznika starszego od meczu z Koninem na własnym boisku rozpocznie swoją walkę w najstarszej w tym sezonie młodzieżowej kategorii wiekowej. Zapowiada się ciekawa jesień dla Juniorów UKS Śrem, którzy będą się mierzyć z najlepszymi zespołami z całego województwa takimi jak Górnik Konin, KKS Kalisz, Stainer Polonia Leszno, Polonia Środa Wlkp. czy Marcinki Kępno. Sparing z Obrą Kościan zakończył się sprawiedliwym remisem z lekką przewagą zespołu śremian. Bramkę strzelił Mikołaj Kufliński po asyście wracającego po krótkiej przerwie do gry Bartka Kozaka.

Obra Kościan – UKS Śrem 1:1

Obie drużyny Juniorów (2002 i 2003) zakończyły swoje zmagania w lidze wojewódzkiej w sezonie 2018/2019 na dobrych czwartych miejscach. I choć marzyło się pierwsze na tym poziomie rozgrywek podium dla Zielonych, to i tak mając świadomość, że w lidze tej grają najlepsi z całego województwa, wynik należy traktować jako osiągnięcie obu zespołów i ich trenerów - Marcina Nowaka i Damiana Skrzypczaka. Obu udało się zebrać szeroką kadrę 17 i 20 zawodników oraz dobrą atmosferę w swoich drużynach. Dorzucając do tego ciężką pracę i warsztat trenerski - to musi przynosić efekty. Brawo!

Juniorzy Starsi (2002)

Kłos Budzyń – UKS Śrem 0:8

Świetny koniec zmagań ligowych zaliczyli Juniorzy 2002. We wtorek, 4 czerwca, na własnym stadionie pokonali wysoko Noteć Czarnków 7:2, by już w sobotę zdeklasować drużynę z Budzynia 8:0. Mecz z Kłosem ułożył się znakomicie, bo w 1 minucie po faulu na Mikołaju Kuflińskim rzut karny wykorzystał Adam Wojciechowski. Dwie minuty później było już 2:0. Strzelcem bramki został Jakub Majda. Pomimo bardzo wielu sytuacji podbramkowych dopiero minutę przed końcem pierwszej połowy Mikołaj Kufliński podwyższył wynik na 3:0. W drugiej połowie kolejne bramki zdobyli Hubert Kosowski x3, Bruno Gapys i Bartosz Jurga.

Skład: P. Mańczak, M. Skrzypczak, J. Majda, M. Hoch, M. Kufliński, I. Rydzewski, A. Wojciechowski, W. Springer, S. Piorunowski, B. Gapys, B. Rochowiak, H. Kosowski, B. Jurga, D. Kołacki

Juniorzy powiesili wysoko poprzeczkę vice liderowi Wielkopolskiej Ligii Juniorów i po zaciętym meczu pechowo ulegli 2:3. Spotkanie zaczęło się od utraty w 15 minucie bramki, która ustawiła całą pierwszą połowę. Konsekwencją słabszej gry Juniorów był kolejny gol przeciników na 2:0. Przed przerwą Zieloni wrócili do gry, strzelając kontaktowego gola autorstwa Adama Wojciechowskiego. Druga połowa to zdecydowanie lepsza gra zespołu, jednak niewykorzystane sytuacje się mszczą. Błąd w obronie skutkował bramką na 3:1. W ostatnich minutach rozmiary porażki zmniejszył Adam Wojciechowski, który wykorzystał rzut karny.

UKS Śrem - SPN Szamotuły 2:3

Skład: H. Antkowiak, M. Skrzypczak, J. Majda, H. Kosowski, B. Rochowiak, B. Gapys, W. Springer, B. Jurga, M. Hoch, A. Wojciechowski, M. Kufliński, B. Kossmann, S. Piorunowski, D. Kołacki

Bardzo dobre wrażenie, mimo porażki z liderem i zdecydowanie najlepszym zespołem w lidze, pozostawili po sobie Juniorzy 2002. Szczególnie pierwsza połowa zasługuje na pochwałę i pokazuje, że można grać jak równy z równym z gospodarzami. Bramkę jako pierwszy zdobył zespół z Wągrowca, który miał optyczną przewagę na boisku. Ku zaskoczeniu rywali po rzucie rożnym piękną bramkę strzelił Adam Wojciechowski. Następnie poprzez gola Mikołaja Kuflińskiego Zieloni wyszli na prowadzenie 2:1. Niestety, ostatnie minuty pierwszej połowy przyniosły gospodarzom dwie kolejne bramki. Juniorom nie udało się zmienić wyniku w drugiej części meczu i ulegli Nielbie Wągrowiec 2:5.

Nielba Wągrowiec – UKS Śrem 5:2

Skład: H. Antkowiak, M. Skrzypczak, I. Rydzewski, H. Kosowski, B. Rochowiak, D. Kołacki, W. Springer, B. Jurga, M. Hoch, A. Wojciechowski, M. Kufliński, M. Hyżyk

Zwycięstwem z dalekiego wyjazdu do Czarnkowa zakończył się mecz Juniorów z miejscową Notecią. Mecz miał dwa oblicza: przed i po czerwonej kartce dla bramkarza Zielonych, Piotra Mańczaka. Do 60 minuty Juniorzy byli lepszym zespołem, a królem w polu karnym okazał się Mikołaj Kufliński, który zdobył wszystkie trzy bramki. Niestety, później zaczęły się kłopoty zespołu. W 56 minucie, po zagraniu ręką w polu karnym, rzut karny wykorzystali rywale. Cztery minuty później faul za polem karnym, czerwona kartka i do końcowych minut Juniorzy grali w osłabieniu i pilnowali wyniku. Na szczęście, udało się im zdobyć trzy bardzo cenne punkty.

Noteć Czarnków – UKS Śrem 2:3

Skład: P. Mańczak, M. Skrzypczak, B. Gapys, S. Piorunowski, I. Rydzewski, B. Rochowiak, B. Kossmann, B. Jurga, M. Hoch, A. Wojciechowski, M. Kufliński, B. Drzewiecki, D. Kołacki

Festiwalem niewykorzystanych szans można nazwać spotkanie Juniorów z rywalami z Budzynia. Po nielicznych kontrach faul w polu karnym i w 34 minucie Zieloni stracili bramkę. Na ich szczęście chwilę później kolejną okazję, tym razem skutecznie, wykończył Bartosz Rochowiak i do przerwy zremisowali 1:1. W drugiej połowie stroną dominującą ponownie byli Zieloni, a historia się powtórzyła. Znów zamiast strzelić, gospodarze bramkę stracili. Szybko doprowadzili jednak do wyrównania dzięki bramce Mikołaja Kuflińskiego.

UKS Śrem - Kłos Budzyń 2:2

Bramki: B. Rochowiak, M. Kufliński

Skład: P. Mańczak, M. Skrzypczak, B. Gapys, B. Rochowiak, I. Rydzewski, J. Majda, B. Kossmann, S. Piorunowski, M. Hoch, A. Wojciechowski, M. Kufliński, H. Antkowiak, B. Jurga, B. Drzewiecki

W czwartek, 18 kwietnia, Juniorzy rozegrali świetne spotkanie i pokonali czołowy zespół ligi, Mieszko Gniezno 3:1. Był to zdecydowanie najlepszy mecz pod względem piłkarskim, pokazujący duży potencjał chłopaków. Składne i ciekawe akcje zakończyły się tylko trzema bramkami, a wynik mógł być zdecydowanie wyższy. Początek spotkania to dwie bardzo dobre sytuacje do zdobycia bramek po wrzutkach Skrzypczaka, a strzały głową Wojciechowskiego i Drzewieckiego minimalnie minęły bramkę. Co się odwlecze, to nie uciecze i w 17 minucie Wojciechowski po pięknym strzale z rzutu wolnego wyprowadził zespół Juniorów na prowadzenie. Kolejne minuty to w dalszym ciągu dążenie do podwyższenia wyniku i sytuacje bramkowe Mikołaja Kuflińskiego, Mateusza Hocha, czy sytuacja Jakuba Majdy. Niestety, Zielonym przydarzył się błąd, w wyniku czego stracili bramkę. Po przerwie obraz gry się nie zmienił i śremianie zaprezentowali świetny pokaz futbolu. W 68 minucie zejście z piłką ze skrzydła do środka pola Mateusza Hocha i strzał w samo okienko zakończył się bramką. Niespełna 10 minut później, kolejna akcja skrzydłem - tym razem Mikołaj Kufliński wygrał pojedynek z obrońcą, dośrodkował w pole karne i Mateusz Hoch zamknął akcję golem. Cieszy wygrana, ale jeszcze bardziej styl gry Juniorów. Brawo zespół!

UKS Śrem - Mieszko Gniezno 3:1

Bramki: A. Wojciechowski, M. Hoch x2

Skład: H. Antkowiak, M. Skrzypczak, B. Gapys, B. Rochowiak, I. Rydzewski, J. Majda, B. Kossmann, B. Drzewiecki, M. Hoch, A. Wojciechowski, M. Kufliński, P. Mańczak, B. Jurga, S. Piorunowski, H. Kosowski, D. Kołacki, M. Hyżyk, W. Springer

Porażką zakończył się wyjazd Juniorów do Szamotuł. Wielka szkoda, bo zespół zagrał dobry mecz i przy większej koncentracji zawodnicy mogliby pokusić się o lepszy wynik. Spotkanie nie zaczęło się najlepiej, bo już w 10 minucie śremianie stracili pierwszą bramkę. Dwie minuty później, szybka odpowiedź Zielonych i po pięknym strzale z rzutu wolnego do remisu doprowadził Adam Wojciechowski. Niestety, w tej wyrównanej pierwszej połowie Juniorzy popełnili dwa błędy, które bezwzględnie wykorzystali gospodarze i do przerwy przegrywali 3:1. W drugiej połowie ponownie pierwszą bramkę stracili Juniorzy. W dalszym ciągu dążyli jednak do zmiany niekorzystnego wyniku i w 70 minucie drugiego gola strzelił Adam Wojciechowski.

SPN Szamotuły - UKS Śrem 4:2

Bramki: A. Wojciechowski x2

Skład: H. Antkowiak, M. Skrzypczak, B. Gapys, S. Piorunowski, I. Rydzewski, J. Majda, B. Kossmann, B. Jurga, M. Hoch, A. Wojciechowski, M. Kufliński, P. Mańczak, B. Drzewiecki, B. Rochowiak, H. Kosowski, D. Kołacki, M. Hyżyk, W. Springer